Kâbe, İslam dışındaki kaynaklarda neden geçmiyor?

Soru Detayı

- Kâbe, Hz. İbrahim (as)'e hatta, Hz. Âdem (as)'e dayandırılıyor.
- İslam dışındaki kaynaklarda, kutsal bir mekan olarak neden geçmiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taberî, Ata b. Ebî Rebah’dan aktardığına göre, Mekke’de bulunmuş bir taşın üzerinde şu yazı çıkmıştır:

“Muhakkak ki ben -Bekke’nin sahibi- Allah’ım. Güneşi, Ay’ı yarattığım günde onu da inşa ettim ve onu hanif olan yedi melekle doldurdum.” (Taberî, Bakara, 127. ayetin tefsiri)

Ahmed Muhammed Şakir, bu rivayet üzerinde yazdığı talikte; benzer ifadelerin İbn Abbas, Mücahid’den de nakledildiğini ifade etmiştir.(bk. Taberî, a.g.e).

İbn İshak’ın (Sîre, 1/208) verdiği bilgiye göre, Kureyşliler, Kabê'nin bir rüknünün üzerinde Süryanice yazılmış bir kitabe bulmuşlar, onu bir Yahudi’ye okutmuşlar. Üzerinde yaklaşık yukarıdaki yazıya benzer bir ifade bulmuşlardır. (Ahmed M. Şakir’in taliki, a.g.e)

İbn Kesir, Kâbe’nin daha önce Melekler veya Hz. Âdem (as) tarafından yapıldığına dair haberlere yer verdikten sonra, “Bu rivayetlerin çoğu -fazla itimada şayan olmayan- ehl-i kitabın kitaplarından alındığına” işaret etmiştir. (İbn Kesir, Bakara, 127-128. ayetin tefsiri) Bu ifadelerden de Kâbe’nin ehlikitap tarafından da söz konusu edildiğini göstermektedir.

İlave bilg için tıklayınız:

Kâbe’nin, dünyanın merkezi olduğu konusu...

KÂBE.