Jelatinle yapılan kapsüllü ilaçları kullanmak caiz mi? Saçlarım çok dökülüyor ve saçımın üstü kel olmaya başladı. Bu ilacı kullanmam doğru olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Jelatin dediğimiz katkı maddesi domuz ve sığırdan elde edilmektedir. Sığırdan elde edilen jelatin helal olduğu için, mamüllere katılmasının bir mahzuru yoktur.

Domuz, dinen necis olduğu için, ondan elde edilen jelatinin mamüllere konması halinde o mamülün kullanılması caiz olmaz. Şayet sığırdan elde edilen jelatin kullanılıyorsa kullanmakta her hangi bir sakınca yoktur. Domuzdan elde edilen jelatin kullanılmışsa bu yiyecek ve içeceklerin kullanılması caiz olmaz.

Jelatin maddesi, yenmesi helal olan hayvanlardan alındığında tabii ki, kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ancak yenmesi helal olmayan maddelerden elde edilmesi halinde, bu madenin tamamen kimyasal değişime uğrayıp uğramaması durumuna bağlı olarak hükmü değişir.

Eğer jelatin maddesi tabi olduğu muamele esnasında gerçekten asıl hüviyetini, tadı, rengi, kokusu ve diğer özelliklerini tamamen kaybediyorsa, bu takdirde kullanılmasında bir beis olmayabilir. Fakat eğer bu özelliklerini tamamen kaybetmiyorsa, bu takdirde kullanıldığı şeyleri yemek caiz olmaz.

Şimdiki durumda, konunun uzmanları arasında farklı görüşler mevcuttur. Uzmanların büyük bir kesimi jelatin maddesi, girdiği kimyasal muameleden sonra, kendisinin asli maddesi olan "Collagen" maddesinden tamamen farklı bir özellik gösterdiği kanaatindedir. Bununla beraber, bu özelliğin tamamen değişmediğini savunan uzmanlar da vardır.

Arz ettiğimiz bu gerçekleri göz önünde bulundurduktan sonra, netice itibari ile şüpheli şeylerden kaçınmak her zaman en makul çözümdür. Bu bakımdan domuzdan elde edilen jelatinin kullanılmaması gerekir. Ancak sığırdan elde ediliyorsa kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Domuzdan vb. haram şeylerden maddeler ihtiva eden ilaçların terkibini iyi bilmek gerekir. Eğer başkalaşım (istihale = kimyasal tepkime) varsa, pisliği gitmiş olacağından kullanılması haram olmaz. İstihale yoksa zaruret bulunmadıkça ya da bazılarına göre kesin çare olduğu, alternatifi de bulunmadığı adil mütehassisi tarafından söylenmedikçe, kullanılması haram olur.