İstihareye uymayıp evlenen kişi ne yapmalı?

Soru Detayı

- Bir hanımefendi bir adamı sevmiş ve onunla evlenmek istemiş. Fakat istihareye yattıktan sonra olumsuz olarak yorumladığı neticeler alıyor. İstiharenin ötesinde kendi idrakince başka türlü de işaretler olmuş güncel hayatında.
- Sonuç olarak istihareyi öyle yorumluyor ki Allah bu evliliğe razı değil. Ama kadın buna rağmen evleniyor ve şu an evli.
- Fakat, şimdi bir tür vicdan azabı çekiyor nefsimin arzusunu Allah’ın muradına değiştim diye. Allah’ın ikazını dinlemeyip kendi istediğimi yaptım diye rahatsız. Yani Allah’ı değil nefsimi tercih ettim diye içten içe rahatsız.
- Acaba kulluk imtihanını kaybettim mi ve bu kötü durumdan nasıl çıkacağım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bu bayana sormamız gereken, bu evlilikte kendisinin şu anda mutlu olup olmadığıdır. Eğer mutlu ise, bunun dışında kafasına takması gereken başka hiçbir şey yoktur. Diğer her şeyi kafasından silip atması gerekmektedir. Eğer bunu yapmazsa o zaman şeytanın vesveselerine uymuş olur ve hâlihazırda mevcut bulunan aile saadeti de yıkılır gider, zaten şeytanın istediği de budur.

Eğer mutsuz ise, o zaman mutsuzluğunun sebeplerini kendince bir düşünüp araştırmalıdır. Bir ihtimal, böyle saplantılardan kurtulamadığından dolayı mutsuz olabilir. O zaman yine bu düşünceleri kafasından çıkarıp atması gerekmektedir. Zira evlilikte en mühim olan mesele mutlu bir yuva kurmaktır. Kendi mutluluğunu kendisi gölgelememesi gerekir.

Eğer mutsuzluğunun kaynağının yanlış bir kişiyle yanlış bir evlilik kurmaktan kaynaklandığı sonucuna varırsa, o zaman yine aralarındaki sorun ve anlaşmazlıkları çözme yoluna gitmeleri gerekmektedir. Taraflar iyi niyetle bu yola girecek olurlarsa muhtemelen meseleler hallolacaktır. Zira bunlar birbirlerini severek evlenmiş değiller miydi? Acaba ne oldu da böyle duruma düştüler? Bunun nedenlerini tespit ederek halletme ve kendi kusurlarını düzeltme düşüncesiyle hareket ettiklerinde Allah aralarını uzlaştıracaktır.

Eğer aralarında bu meseleyi halledemezlerse, o zaman itimat ettikleri bir başkasının hakemliği altında yine çözüm yolunu araştırıp halletme yoluna gitmeleri gerekir. Bu yolla yüzde 99 ihtimalle meseleler hallolacaktır.