İstihareye uyarak bir iş yaptığımızda mesul olur muyuz?

Soru Detayı

- Yani dinimizde istihareye göre bir iş yapmaya izin var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İstihare, yapılacak işin hayırlı mı hayırsız mı olduğunda tereddütte kalan kimseler içindir. Hayırsız olduğu bilinen veya günah olan bir iş için istihare yapmanın manası yoktur.

İstihareden önce ehil insanlarla istişare yapılması gerekir.

İstihare neticesi görülen rüyayı herkes yorumlayamayabilir. Bu sebebten istiharenin bağlayıcılığı yoktur. Yalnızca bir fikir edinmek için yapılır. Bunun neticesinde kişi tedbirsiz davranmış ise ve hata ederse, elbette sorumlu olur. Ancak gerekli tedbirler alındıktan sonra istemeyerek yapılan hatalardan dolayı zaten mesuliyet yoktur.