İstanbul'u fetheden ordunun içinde Allah'ın salih bir kulu vardır, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Varsa Arapça metnini yazabilir misiniz?
- Bir sohbette dinledim. Peygamberimizden nakille böyle buyrulduğunu söylüyor. Hatta Eyyub el Ensari r.a hazretleri 90 yaşında "o kişi ben olsam" deyip at üstünde Medine’den İstanbul’a kadar gelmiş.
- Bu hadisin Arapça metnine ulaşmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
- Alakasız gibi görünüyor lakin benim için önemli. Bir araştırma yapıyorum. Hadisin Arapça metni ve kelime kelime meali bana lazım.
- Komutan ne güzeldir, askerler ne güzel askerlerdir meşhur hadis biliniyor da bu daha az biliniyor. Bu konuda yardımınızı bekliyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İstanbul fethiyle ilgili “salih adam” konusunu sahih hiçbir kaynakta bulamadık.

- Türk ve Arap sitelerinden bazılarında verilen bir tek kaynak vardır. O kaynağa göre, bu hadisin vürud sebebi şöyledir:

Hz. Eba Eyyub el-Ensari, çok yaşlanmış ve hasta olmasına rağmen, Emevi döneminde İstanbu’lun fethine yönelik yapılan bir sefere katılmıştı. Yaşlı ve hasta olduğu için atın üzerinde ancak iple bağlanarak durabiliyordu. Bu halde İstanbul surlarının önüne kadar gelmiş ve o günkü ordu komutanı Yezid b. Muaviye’ye: “Eğer ölürsem beni surların en yakın yerine defnedin.” diye tavsiye etmişti.

Bunun gerekçesini de, Hz. Peygamber (asm)'den duyduğu şu hadise mazhar olma umudu olarak açıklıyordu. Ve vasiyeti yerine getirildi. Buna göre Peygamberimiz: “Kostantiniye’nin surunun dibinde/yanında salih bir kişi defnedilecektir.” buyurmuştu ve Hz. Eyyub da bunun kendisi olduğunu düşünüyordu. (İbn Abdi Rabbih, el-Ikdü’l-ferid,2/213)

Hadisin Arapçası şöyledir: يدفن عند سور القسطنطينية رجل صالح