İslam'ın distopyalarla ilişkisi nasıldır?

Soru Detayı

- Orwell'ın, Huxley'in ve daha başkalarına göre İslam'ın distopyalarla ilişkisi ve alakası nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Distopik anlatılar, ideal toplum anlayışının negatif versiyonu olarak karşımıza çıkar.

Kur'an-ı Kerim yer yer zamanlar ötesi ilahi hakikatlerin anlaşılmasını kolaylaştırmak için teşbih ve temsiller kullanır. Ancak insanların yaşantıları ile ilgili değerlendirmelerde kurgusal anlatılar kullanmaz. Yalın bir gerçeklik olgusunu inşa eder.

Bu haliyle distopyalarda anlatılan negatif toplum örnekleri, Kur'an-ı Kerim de kategorize edilen Ad ve Semud gibi şirk temelli zulüm toplumlarını çağrıştırır.