İslam'da düşmanını hunharca katletmek caiz mi? Mesela koyun keser gibi düşmanın kafasını kesmek ve onunla gurur duymak?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sulh ve barış dini olan İslamiyet, mecbur kalmadıkça savaşmayı yasaklar. Eğer savaşmak durumunda kalınırsa uyulması gereken kurallar koyar. Bu kurallara uymayan Müslümanlar günah işlemiş olurlar.

Bu konuda ilave bilgiler için tıklayınız:

Kur’an'da savaş hukukuyla ilgili ne gibi esaslar vardır?

Savaşın kaçınılmaz olduğu durumlarda, Müslümanların uymak zorunda olduğu ilkeler nelerdir?

İslam'ın esirler ve köleler konusuna bakışı nasıldır?