İslam'da süt parası nedir?

Soru Detayı

- Bir anne çocuğunu ücretle emzirebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğimiz kadarıyla İslam’da “süt parası” diye bir kavram yoktur.

Bir annenin çocuğu emzirmesi -formel hukuk açısından olmasa da- dinî bir sorumluluktur.

Âlimlerin büyük çoğunluğuna göre, gerek anne olsun, gerekse çocuğun bakımı ve emzirmesini üstlenmiş yabancı bir kadın olsun, bu hizmetine karşılık bir ücret alamaz. Çünkü eğer bu kadın çocuğun annesi ise ve evliliği de devam ediyorsa, nafakası zaten kocasına aittir. Çocuğu emzirme ve bakımından dolayı ayrıca ücret talep edemez. Şayet yabancı bir kadın ise, onun nafakası da babasına aittir.

Ancak eğer anne bu görevi yapmak istemezse zorla yaptırılamaz. Fakat bakacak kimse olmadığı takdirde bu işe zorlanacaktır.

Hanefî mezhebine göre, anne boşanmış olup iddet müddeti içerisinde olduğu sürece -yine nafakası kocasına ait olduğundan- çocuğu emzirme ve bakımı için ücret talep edemez. Ancak nafaka hakkını kaybetmiş şekilde, boşanmış ve iddet süresini doldurmuş olursa, bir ücret talep edebilir. Şayet bakacak kimse yoksa yine bu görevi mecburi olarak yapmak zorundadır.

Şayet böyle bir zorunluluk yoksa, yani bakacak başka birileri varsa, bu takdirde kocasından ayrılmış anne bir ücret talep edebilir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî,7/733-735).