İslam’da nefilimler ve düşmüş melekler var mı?

Soru Detayı

- Tevrat ve İncil düşmüş melekler ve nefilimlerden bahseder, her iki dinde de mevcuttur, fakat Kuran’da geçmemektedir.
- Ve Dünyada bulunan dev iskeletlerin nefilimlere ait olduğu söylenmektedir.
- İslam’da nefilimler ve düşmüş melekler yoksa neden yok?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Peki neden olsun?
- Bunları gören var mı?
- Yok...
- Peki neden yok?

Haklarında kesin bir bilgi kaynağı var mı? Yok... Peki neden yok?

Bazılarına göre bunlar “yarı insan, yarı melek” varlıklar...

Bizce en doğrusu, yazılan mitolojik efsaneler birer safsata olduğu için İslam’da yer almamışlardır.

Vereceğimiz şu bilgiler, bunların ne kadar saçma olduğunu göstermeye yeter:

“Âdem ve Havva’nın torunları dünyaya daha yeni nüfuz ederken, Düşmüş Melekler yeryüzüne indiler… Tanrı’nın emirlerine karşı geldiler. İnsanlarla iç içe de yaygın nice ilim ve sanatı öğrettiler. İnsanlarla düşüp kalktılar, melez çocukları dehşet saçan devler Nefilim’di. Sonra dünya çatırdadı, ekseni kaydı ve büyük bir tufan her şeyi alıp götürdü. Enok’un Kitabı tarih öncesi uzaylı ziyaretçiler, batık kıtalar gibi birçok varsayıma yol açmıştır."

Tanrı’nın Oğulları ve İnsanların Kızlarıyla” ilgili olarak Eski Ahit’in Tekvin Bölümü’nde:

"… Toprağın yüzü üzerinde adamlar çoğalmaya başladı ve onların kızları doğduğu zaman Allah oğulları, adam kızlarının güzel olduklarını gördüler ve bütün seçtiklerinden kendilerine karılar aldılar… Allah oğulları, insan kızlarına vardıkları ve bu kızlar onlara çocuk doğurdukları zaman, o günlerde, hem de ondan sonra yeryüzünde Nefilim vardı, bunlar eski zamandan zorbalar, şöhretli adamlardı." sözleri yer almaktadır. (bk. Tekvin, 6/1-4).

Araştırdığımız kadarıyla, bu konuda epistemolojik bir değer taşıyan bir bilgi kırıntısı bile söz konusu değildir. Burada geçen küfrî hezeyanların varlığı, bu saçmalıkları gözler önüne sermeye yeter.