İslam'da boşanma neden bu kadar kolay?

Soru Detayı

- Ailem Hıristiyan, bu yüzden İslam'a girmeden önce diğer dinler hakkında bazı kitaplar okudum. Ama aklıma takılan bir şey var, İslam'da boşanmak neden bu kadar kolay?
- Diğer dini metinleri okuduğumda, cezalar önceki dinimdeki (Hıristiyan) kadar ağır, yani kafir olarak sınıflandırılıyor ve eşi zina yapmadığı sürece, Allah'ın önündeki tüm nimetleri ve dereceleri yok oluyor.
- Lütfen mantıklı bir şekilde açıklayın.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuran’da birçok ayete ve Peygamberimizin (asm) uygulamasına göre İslam’da erkeğin boşama, kadının da boşanma hakkı vardır.

Aile çok önemli olduğu için, meşru bir mazeret olmadan boşamak ve boşanmak hoş görülmemiştir. (Bu kadar, yalnızca hoş görülmemiştir, cezası filan yoktur).

Bu böyledir, çünkü boşama ve boşanmayı yasak kılarsanız ya mutlu olmayan ya da zulüm gören tarafı buna mahkum edersiniz, o da -Allah korusun- haram olan yollardan rahatlamaya bakar.