İslam, kitap ehli ile diğer dinleri neden ayrıcalıklı tutar?

Soru Detayı

- İslamın kitap ehli dediği dinleri diğer dinlerden ayrıcalıklı tutmasının mantığı nedir?
- Yani puta tapmayı İsa (a.s)’ın Allah (c.c)’ın oğlu olduğunu söylemekten daha kötü yapan nedir?
- Benim gördüğüm kitaplı dinleri yönetmek kolaydır, kitapsızları yönetmekte zorlanırsın. İslamda esas olarak siyasal bir hareket olarak doğduğu için yönetebilmeyi gözetmiştir. Bu sorunun cevabı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela, kitap ehlinin diğerlerinden en büyük farkı, tahrif edilmiş de olsa aslı vahiy olan bir kitaba sahip olmalarıdır. İlim ehli olan kitap ehlinin kitapsız cahillerden daha iyi oldukları kesindir.

Ayrıca, kitap ehli bazı konularda şirke düşmüş olsalar bile, yine de Allah’a peygambere, Kitaplara, meleklere iman etmek gibi iman esaslarını kabul etmeleri onları diğer müşriklerden ve kitapsız olanlardan ayırır.

İslamiyet’in gönderilmesinin bir hikmeti de diğer dinlerin doğrularını tasdik edip, yanlışlarını ortadan kaldırmaktır ki bu vesileyle kitleler halinde Müslüman İsevilere şahit olunması kaçınılmazdır ve günümüzde bunun pek çok tezahürleri görülmüştür.

“İslamda esas olarak siyasal bir hareket olarak doğduğu...” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. İslam 13 yıllık Mekke döneminde, yalnız başta tevhid olarak iman esaslarından söz etmesi bunun göstergesidir.