İşid teröristlerinin kafa keserken Allahü ekber demeleri nasıl açıklanabilir?

Soru Detayı

- Peygamber efendimizin kafa kesme ile ilgili bir hadisi olduğu doğru mu?
- Adamın birisi bir sitede bu adamlar neden kafa kesiyor da acısız öldürmüyorlar diye soru sormuş. İşid destekçisi bir adam da, ayrıca bu adamın site yöneticilerinden birisi olduğunu düşünüyorum, Peygamber efendimiz güya "Onların boğazından kan gelene kadar, oluk oluk kan gelene kadar kesin" gibi bir şey söylemiş, yani böyle bir hadis varmış.
- Ben inanmadım buna ama soruyu soran adam inanmış galiba. Ayrıca adama kızmışlar neden kafa kesilmesini eleştiriyorsun diye.
- Böyle bir hadis var mı yada bunlar yanlış mı biliyorlar?
- Benim gücüme giden bu teröristlerin kafa keserken Allahu ekber demeleri, Allahın adını vererek kafa kesmeleri. Kesmekle kalmayıp kesik kafayla futbol oynuyorlar videoları ve resimleri var. Küçücük kardeşim bile internette videosunu görmüş ve bayağı etkilenmiş.
- Ayrıca bu videoları internete yükleyip insanları dinden soğutuyorlar. Bazı yerlerde insanlar sakal uzatamaz cübbe giyemez oldu.
- Avrupa’da inanılmaz baskı var. Benim Almanya’da yaşayan akrabalarım var. Onlara defolun gidin burdan diyorlarmış, kuzenim Türküm demeye korkuyor.
- İş bulacaksanız adamlar sizi işe almadan önce 2 değil 10 defa düşünüyorlar. Okullarda öğretmenlerden bile baskı oluyor liseyi bitirse bile üniversiteye geçmesin diye.
- Bu adamlar ne zaman durdurulacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Önce şunu söyleyelim ki, adam öldürdükten sonra, ha boynundan vurmuşsunuz ha karnından vurmuşsunuz, fazla fark edecek bir şey olmaz. Kesin söyleyemeyiz ama, belki de boynundan vurmak -ölüm zamanının kısalttığı için- en kolay ölüm şeklidir.

“Rabbin meleklere vahyediyordu ki: Muhakkak ben sizinle beraberim, haydi siz de müminlere sebat ve cesaret verin. Kâfirlerin kalplerine korku salacağım. Haydi vurun onların boyunlarına, vurun onların parmaklarına!" (Enfal, 8/12)

mealindeki ayette, Bedir savaşına katılan meleklerin düşman kâfirlere vurmaları emredilirken, “boyunları ve parmaklarına vurma” taktiği de öğretilmiştir.

- Rivayete göre Hz. Peygamber (asm) de şöyle buyurdu:

“Ben insanları Allah’ın azabıyla (ateşte yakarak) cezalandırmak için gönderilmedim. Ben yalnız (savaş esnasında) düşmanlarımın boyunlarına vurmak ve/veya (esir alarak ellerini) bağlamakla emrolundum.” (bk. Maverdi, 2/301)

- Asıl mesele, İŞİD / DEAŞ’in konumudur. Bu örgüt kâfirleri değil, müminleri öldürüyor. Bu durum açıkça gösteriyor ki, bu terör örgütü -şu anda ondan şikayet ediyor görünen- Batılıların, Avrupa’nın inşasıdır ve maşasıdır.

- Savaş esnasında gerçekleştirilen ölümlerin şekilleri her zaman acı verir. Ancak bu ölüm şeklini reklam yapmak, şov maksadıyla yayımlamak ayrı bir pervasızlığın göstergesidir.

- İslam dini, kadınlara, çocuklara, savaşa katılmayanlara, din adamlarına, yaşlılara karışılmaması ermini vermiştir. Ve prensip olarak bütün savaşlarda bu kural uygulanmıştır. Bu kuralın belki de tek istisnası İŞİD / DEAŞ’dir. Bu da bu örgütün İslamî kurallara bağlı kalarak hareket etmediğini göstermektedir. Aksine, ağaları olan kâfir Batı emperyalistlerin emrine göre hareket ettiğini gösterir. Eğer samimi ise, İsrail gibi her gün Müslümanları doğrayan bir devletle savaşsınlar görelim... Savaşmazlar, çünkü ağaları bunu istemiyorlar.

Bütün maksatları, İslam’ı ve Müslümanları kötü göstermek… Bu emele hizmet edenlerden daha kötü kim olabilir ki!..

- İŞİD / DEAŞ ne zaman bitecek?

Bu sorunun cevabını vermek zor...

Ne zaman emredenler amaçlarına ulaştıklarını düşünüp “Artık yeter!” derlerse…

Veya, İslam alemi, ittihat ederek, İslam’ın ve Müslümanların imajını zedeleyen bu örgütün karşısına dimdik çıkarsa…

Veya örgütün içinde aklı başına gelmiş bazı kimseler bu duruma “Dur!” derler ve isyan bayrağını açarlarsa…

- Umarız, her hâlükârda, bu örgüt iki-üç yıl içinde büyük ölçüde ortadan kalkar. Çünkü, İslam âleminin ve hatta insanlık aleminin bu gidişata  uzun zaman katlanması zor gözüküyor. Özellikle, Müslümanların gittikçe vicdanları depreşecek ve herkesten önce İslam alemi, bunun bertaraf edilmesi için gereken çabayı gösterecektir.