Kendi isteği ile ayrılan birinin işsizlik maaşı alması helal midir?

Soru Detayı

- İş yerinden kendi isteiği  ile ayrılan bir insanın, SSK'dan işsizlik maaşı alması helal midir?
- İş yeriyle anlaştık, tazminat almak yerine böyle bir yola (işsizlik maaşı alma) başvurdum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda, kurumun belirlemiş olduğu işsizlik maaşı alma şartlarına uymak gerekir. Eğer kurumun belirlemiş olduğu işsizlik maaşı alma şartları buna müsade ediyorsa caiz olur; aksi takdirde caiz olmaz.