İnsan yüzüne dönük namaz kılınabilir mi? İş yerinde, eğer namaz kılınacak başka yer yoksa iş arkadaşımın yüzüne karşı namaz kılmam mekruh olur mu? Araya sandalye falan koysam sakıncası kalkar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılanın önünde, arkası dönük adam olması mekruh değildir. Arkası dönük kimseye karşı namaz kılmakta hiçbir mahzur yoktur. Ancak uyuyan insanlara ve insanın yüzüne karşı namaz kılma mekruhtur.

Bu sebeple kanepede veya yerde olan birisi, namaz kılana karşı yüzünü dönmüşse namaz bozulmaz, ama mekruhtur; sırtı dönükse mekruh değildir.

Mecburiyetten dolayı kişinin yüzüne dönük namaz kılınıyorsa, araya sandalye gibi bir engel konularak kılınabilir. Böylece mekruhluk da kalkar.