İş yerinde, başka şeylerle meşgul olmak kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Avukatlık bürosunda çalışıyorum. İş yerinde ve icra dairelerinde bazı zamanlarda iş dışında başka şeylerle ilgileniyorum, örneğin telefonumla oyun oynamak gibi.
- Bazen de işyerindeki arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Bu işlerin süresi çok sık olmasa da uzayabiliyor. Ama işlerimizi bir şekilde yürütebiliyoruz.
- İşlerin ciddi manada aksaması gibi bir durum olmuyor bana göre. Müvekkil kaybı ya da müvekkillerin şikayette bulunması ve işverenimizin zarara uğraması gibi bir durum da pek söz konusu olmuyor.
- Burada benim açımdan bir kul hakkı oluşur mu?
- Eğer kul hakkı oluşursa, bunu nasıl telafi edebilirim?
- Bu durumu iş sahibine izah edip helallik istemek benim açımdan çok zor. Onun adına sadaka verebilir miyim? Ya da konuyu hiç izah etmeden genel bir helallik isteyebilir miyim?
- Bu konuda gerçekten pişmanlık duyuyorum, bana bir yol gösterirseniz sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşin tabiatına göre başka şeylerle kısa süreli meşguliyetlerin makul olduğu, normal görüldüğü, âdet haline gelmiş bulunduğu vardır. Bunu işveren de bilir.

Bu sınırları aşan, sözleşmeye aykırı olan ve/veya işverene zarar veren meşguliyetler caiz olmaz.