İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almanın hükmü nedir?

Soru Detayı

- İslam hukukunun iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önem ve iş yerinde iş güvenliği önlemleri almanın hükmü nedir açıklar mısınız?
- İş yerlerinde yaşanan kazalardan işveren sorumlu mudur?
- İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’ın dünya hayatımıza dair kurallarının amaçları vardır; bunların başında hayatı korumak gelir.

İşveren, işçilerini korumak için mevzuatta öngörülen tedbirleri almakla yükümlüdür.

Tedbir aldığı hâlde iş kazasına uğrayan işçinin sebep ve kaza durumuna göre tazminat hakkı olur.

Tedbir alınmamışsa ayrıca kusurluya ceza da verilir.