İş elbiselerimle namaz kılabilir miyim?

Soru Detayı

- Ben sanayide çalışıyorum. İş elbiselerimle namaz kılabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kıldığımız yerin, elbisemizin ve vücudumuzun necasetten (namaza engel pisliklerden) temiz olması farzdır.

Kendisiyle namaz kıldığımız iş elbisesinde boya, yağ, toz, çamur gibi dinimizin necaset saymadığı şeylerin bulunması namaza engel değildir. Böyle iş elbiseleriyle namaz kılmanın bir sakıncası yoktur, bu iş elbisesiyle namazını kılar. Hatta zor şartlarda çalıştığı halde namazını zamanında kıldığı için daha çok sevap alacağını ümit ederiz.

Bununla birlikte, camiye gideceğimiz zaman temiz elbiselerimizi giymemiz dinimizin tavsiyesidir.