İnternetten klip ya da ilahi indirmek kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

CD'lerini alıp dinliyoruz, sonra da klipleri çıkıyor bir de onun için mi alacağız; bu konuda doğru olan nedir? Ne olursa olsun hiç bir şey alınamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Teyp, video kasetlerinin, mp3 ve CD'lerin de telif hakkı vardır. Bunlar da eser olduklarına göre, eser olmaları bakımından bunlar için de telif hakkı vardır. Ancak ticaret kastı olmaksızın tek bir kaset, video, CD veya VCD çekimi söz konusuysa, iş değişir. Örfen buna bir şey denmez.

Ticaret yapmak maksadıyla külliyetli bir miktarda çoğaltma olmuşsa, telif ücreti ödemeye tabi olur. İnternetten indirme de bunun gibidir. Ticaret maksadıyla yapıldığı takdirde caiz olmaz.

(bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, I/372)