İnsanlara ve cinlere güvenip, aynı anda Allah’a dua etmek şirk mi?

Tarih: 10.06.2022 - 11:03 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan elbette Allah’a güvenir ve her şeyi ondan ister, onun izni ve iradesi olmadan hiçbir kimse hiçbir kimseye zarar veya fayda veremez.

Ancak, yaratılanlarda olan her türlü kudret ve kuvvetin onlardan olmadığını, Allah’ın güzel isimlerinin tecellisi olduğunu bilerek, Allah’ın yarattığı varlıklardan yardım ve destek istemenin hiçbir sakıncası olmaz.

Demek ki, önemli olan, destek istediğimiz ve güvendiğimiz kimselerin veya şeylerin de Allah’a muhtaç olduğunu, onun izni ve iradesi olmadan hiçbir şey yapamayacaklarını bilmek ve ona göre hareket etmektir. Şu halde:

- Maddi ve manevi, canlı ve cansız, büyük ve küçük her yaratılan bir sebeptir. Ancak bütün bu sebepleri ve sonuçları yaratan Allah'tır.

- Bir müminin itikat dairesi ve sebepler dairesi olmak üzere iki dünyası vardır.

Sebepler dairesi itibariyle gereken sebeplere yapışmak; itikat dairesi itibariyle de “Allah’tan başka hakiki tesir sahibi yoktur.” deyip, bütün işin sonuçlarını Allah’tan istemek gerekir.

Buna göre, bir mümin -söz gelimi- hasta olduğu zaman gereken ilaçları alıp kullanır, ancak şifayı sadece Allah’tan bekler ve ondan olduğunu bilir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah'ın sebepleri yaratmasının ve çalıştırmasının hikmeti nedir?

Tasavvufta dünyayı terketmenin gereği üzerinde duruluyor. Sizce ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun