İmam secdeden geç kalkıyorsa cemaat ona uymalı mı?

Soru Detayı

- Cami imamımız secdeden kalkarken yavaş kalıyor, cemaat ayağa kalkıyor el bağlıyor imam sonradan ayağa kalkıyor.
- En ön safta namaz kılanlar imamı takip edip ağır mı davranmalılar?
- Arkadakiler görmedikleri için bir şey gerekmez biliyorum, ön saftakilerin durumu nedir?
- Ayrıca imamdan sonra kalkanlar da imam birkaç saniye elleri yanda salıverili bekleyip el bağlıyor, bu arada imamdan sonra kalkan bir kısım cemaat de imamdan önce el bağlamış oluyor bu durum namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmamı görenler onun sesine değil hareketine uyacaklar; yani tekbir getirip de rükua varmasa; yani tekbirden sonra varsa onu görenler tekbir sesine değil, hareketine uyacak, rükua vardığında onu takiben rükua varacaklardır.

İmamı görmeyenler ise imamın sesine uyacaklardır.

Mesela, secdeden kalkan imama onu takiben (önce değil, bir kısım ulemaya göre aynı zamanda da değil, ondan sonra) uyan ve ayağa kalkan cemaat, el bağlamayı imamdan önce yaparlarsa -el bağlama namazın rüknü; yani olmazsa olmaz parçası olmadığı için- namazlarına zarar vermez; yani uyma işi tamamdır, bu öncelik, mekruh ve haram da değildir.