Şafii mezhebine göre, teravih namazını kılarken kaza namazlarıma niyet edebilir miyim?

Soru Detayı
Şafii mezhebinde teravih namazı kaza namazlarımın yerine kılabilir miyim? Böyle bir şey varsa, namaza niyetim nasıl olmalı?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine göre, teravih namazı yerine kaza namazı kılınabilir.

Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır (mesela):

"Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim."

Böylece kazaya kalmış olan namazlar ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki hâlde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından "üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

Şafii olan kişi, dört rekatlı kaza namazlarını teravih kılan cemaatle kılarken, cemaat ikişer kıldığı zaman, onlar 2. rekatta sağa selam verirken, kendisi ayağa kalkıp -imamdan ayrılarak- tek başına geri kalan iki rekatını kılabildiği gibi, selam vermeden imamı bekleyip onunla birlikte kalan rekatlarını tamamlayabilir.

Nitekim, fıkıh kaynaklarında şu misal verilmektedir:

“Bir kişi sabah namazını öğle namazını kılan birinin arkasında kılabilir (ki bu namazlardan biri kaza demektir). İmam üçüncü rekata kalktığı zaman ona tabi olan bu kişi dilerse imamdan ayrılır ve selam verir, isterse imamı bekler, imam iki rekat kıldıktan sonra onunla beraber selam verir. Beklemesi daha evladır.”(bk. Nevevî, Mecmu, IV/247;  Vehbe Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, II/227).