Şafii mezhebinde sabah namazının sünneti farzından sonra kılınır mı ve imama uyan kişi Fatiha'dan başka sure okuyabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Sabah namazının sünnetini, vaktin çıkmasından veya cemaatin kaçırılmasından korkulmadığı zaman, farzdan önce kılmak sünnettir. Şayet anılan durumların gerçekleşmesinden korkulursa önce farz, sonra da sünnet kılınır ki bunda hiç bir mekruhluk yoktur.

Eğer sabah namazını kılmadan güneş doğarsa bunları kaza etmek gerekir.

2. İmama uyan kişi eğer imam sessiz okuyorsa sünnet gereği Fatiha'dan sonra sure okur. İmam sesli okuyorsa okumaz.

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)