Cemaatten biri, imamın sehiv secdesine uymazsa namaz bozulur mu?

Soru Detayı

- Cemaatten birisi imam sehiv secdesi yaparken imama uymazsa namaz bozulur mu?
- İmam sehiv secdesi yaparken cemaatten bilerek veya bilmeyerek sehiv secdesine uymayan olursa, sadece cemaatin mi namazı bozulur yoksa hem imam hem de cemaatin mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemaatle kılınan namazlarda, cemaatin imama uyması zorunludur. Hz. Peygamber (asms) “İmam kendisine uyulsun diye imam olmuştur.” (Buharî, Salat, 18) buyurmuştur.

Bundan dolayı, imam sehiv secdesi yaptığında kasıtlı olarak imamdan ayrılan ve secde yapmayan kimsenin, namazını yeniden kılması gerekir.

Ancak cemaate sonradan katılan bir kimse, imam selam verdiğinde eksik rekatları tamamlamak için ayağa kalkar ve bundan dolayı sehiv secdesi yapmazsa, bu durumda imamı terk etmiş sayılmaz ve namazı bozulmaz. Fakat, namazın sonunda kendisi sehiv secdesini yapmalıdır.

Cemaatten birinin sehiv secdesini terk etmesi, imamın namazına zarar vermez.