İmam rükuya giderken imama uyacak kişi tekbir aldıktan sonra elleri bağladıktan sonra mı rükuya gitmeli?

Soru Detayı
Bir cemaate sonradan yetişilmiş ise ve imam rukuya gittiğinde bizde hemen elimizi bağlamadan rukuya gittiğimizde o rekata yetişmiş olur muyuz? Yani rukuya yetişmek için el bağlamak gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam rükuya giderken kişi tekbir alıp elleri bağlamadan rükuya gider. Elleri bağlamak gerekmez. Rükuda imama yetişmişse o rekatı kılmış olur.