İmam Rabbani Garanik olayını kabul ediyor mu?

Soru Detayı

- Garanik hadisesi olarak bilinen durum birçok alimlerce zayıf ve hatta uydurma kabul edilmektedir. Ancak İmam-ı Rabbani Hazretleri bu konuyu bir hakikat olarak Mektubat (273. mektup) adlı eserlerinde yer vermişlerdir. Imam-ı Rabbani Hazretlerinin bu konuyu kabul etmesinin nedeni ne olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Rabbani Hazretleri, “Rüyada şeytanın Hz. Peygamberin suretine giremeyeceğine dair hadis olduğuna göre, bizim gördüğümüz bu gibi rüyaların hepsine sadık rüya nazarıyla bakabilir miyiz?” şeklindeki bir soruya cevap verirken bunu kullanmıştır.

Muhyiddin Arabi’nin “Şeytanın Peygamberin suretinde temessül etmeyeceği rüya, Hz. Peygamberin Medine’de iken bulunduğu suretinin aynısının görüldüğü rüyadır.” şeklindeki yorumuna yer verdikten sonra, ayrıca -özetle- şu noktaya dikkat çekmiştir:

“Şayet şeytan Hz. Peygamberin suretinde temessül etmezse bile, onun rüya gören ile rüyada görülen (Hz. Peygamber) arasına girip yanlış bazı şeyleri söyleyip, bazı işaretlerle rüya gören kimseyi aldatması mümkündür.”

İmam buna bir misal olarak da kısaca Garanik olayını vermiştir. Ve

“Hz. Peygamber ayetleri okurken, müşriklerin taptıkları Lat, Menat gibi ilahlarının yer aldığı yere gelince, şeytan  o putları öven sözleri öyle bir şekilde seslendirdi ki, oradakiler bunların da Hz. Peygamber tarafından okunduğunu sandılar…” (bk. Arapça Mektubat. 273. Mektup)

- Öyle zannediyoruz ki, İmam Rabbani bu olayın mutlaka doğru olduğunu belirtmekten ziyade, zayıf da olsa “şeytanın insanları nasıl aldatabileceğine” bir örnek olarak takdim etmiştir.