İmam nikâhı için abdest almak gerekir mi?

Soru Detayı
İmam nikâhı kıyıldıktan sonra tırnağımda oje olduğunu farketim, kabul olmuştur dediler. Bugün kayınvalidem "Tırnakta oje varsa abdest kabul olmaz." dedi. Şimdi benim nikâhım geçersiz mi sayılıyor, abdestim kabul olmadığı için?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikâhta abdestli olmak şart değildir; nikahınız geçerlidir.

Oje tırnak üzerinde tabaka oluşturduğu için altına su geçirmemektedir. Bu da abdeste ve gusle manidir. Abdest ve gusül almak için tırnak üzerindeki ojeyi gidermeniz gerekir.