İmam ile erkek cemaat aynı hizada olursa namaz bozulur mu?

Soru Detayı

- Cemaat imamın gerisinde durması gerekir. Ancak, imam ile aynı hizada durursa namaz batıl olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmamla birlikte bir tek kişi yahut temyiz çağına gelmiş bir çocuk bulunursa, imamın sağ tarafında durması, fakat topuğunun az miktar ondan geride kalması gerekir.

Cumhura göre, imama uyan kişinin imam ile aynı hizada namaz kılması, yahut sol tarafında yahut arkasında namaz kılması mekruhtur. Çünkü bu hareket sünnete uymamaktadır. Böyle bir namaz sahih olup batıl değildir. Ancak Hanbelîlere göre, eğer muktedi tam bir rekât bu şekilde namaz kılarsa namazı batıl olur. (bk. Zuhayli, İslam Fıkhı, 2/352)