Cemaat, kaza namazına niyet ederek imama uyabilir mi?

Soru Detayı

- Bir cemaatte İmam Hanefi, muktedi olan kişi Şafi olsa, muktedi kazaya niyet ederek dursa, namaz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mezhep farkı, iktidaya yani imama uymaya asla engel değildir.

Buna göre, farklı mezhebe sahip olan cemaat, farklı mezhebe sahip olan imama uyabilir.

Ancak iktidanın geçerli olması için Hanefi, Maliki ve Hanbeliler’e göre imamın ve muktedinin aynı namazı kılması gerekir.

Şafii mezhebine göre ise imamla muktedinin kıldığı namazların yalnız dış görünüş bakımından birbirine benzemesi yeterli olup, sebep ve vasıf birliği şart değildir.

Buna göre:

Hanefi, Maliki ve Hanbeli olanlar, kaza namazına niyet ederek imama uyamaz, ancak uyarsa kıldığı namaz nafile namaz olur.

Şafilerde ise, herhangi bir vakit namazı kılanın başka bir vakit namazı kılana, farz kılanın nafile kılana veya vakit namazını eda edenin kaza namazı kılana uyması caizdir. (bk. Maverdi, el-Havi, 2/316)