İkrah altında zina yapıldığında sıhri mahremiyet meydana gelir mi?

Soru Detayı

- İkrah altında zina ve hısımlık meselesi
1. İkrah altında zina yapıldığında, sıhri mahremiyet meydana gelir mi?
- Bu zina tam ikrah ya da eksik ikrah altında olması bu hükmü değiştirir mi?
- Hanefilerin görüşü nedir?
2. Gayri mülci ikrah altında iken küfür sözünü söylemek Hanefilere göre caiz değildir. Peki, bu konuda diğer mezheplerin görüşü nedir?
- Gayri mülci ikrah altında küfür sözü söylemeye ruhsat veren mezhep ya da bir müctehid var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:

İkrah altında zina yapıldığında sıhri mahremiyet meydana gelir mi? Bu zina tam ikrah ya da eksik ikrah altında olması bu hükmü değiştirir mi? Hanefilerin görüşü nedir?

Cevap 1:

Hanefîlere göre, zina da sıhri mahremiyete sebep olur.

Soru 2:

Gayri mülci ikrah altında iken küfür sözünü söylemek Hanefilere göre caiz değildir. Peki bu konuda diğer mezheplerin görüşü nedir? Gayri mülci ikrah altında, küfür sözü söylemeye ruhsat veren mezhep ya da bir müctehid var mıdır?

Cevap 2:

Mülci olmayan ikrah, günah işlemeye asla ruhsat teşkil etmez. Bu konuda bütün mezhepler ittifak halindedir. (İbni Abidin, 9/188; el-Fıkhu'l-İslami ve edilletuhu, 6/4433; el-Mevsuatu'l-Kuveytiyye, 6/106)