İki zıt siyasi görüşe sahip olan çiftin evliliği hakkında tavsiyeleriniz nelerdir?

Soru Detayı

- Bunu sormak ne derece doğru olur bilmiyorum ama evlenmek istediğim biri var ve benim siyasi görüşümün tam zıddı olmasa da bazı yerlerde çok az da olsa fikir ayrılığı oluyor.
- Dindar, namazlarını kılıyor Allah'a hamdolsun ama sadece bu kafamı karıştırıyor, acaba ileride bu zıt görüş sorunlara neden olur mu, evliliği sarsacak bir durum olmaz inşallah...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Malum olduğu üzere, ülkemizde değişik siyasi kanaatler bulunmakta ve bunların bazıları birbirine yakın dururken bazıları birbirlerine çok ters düşmektedir. Yine bazıları birbirine yakın olduğu halde ülkemiz siyasi atmosferi itibariyle siyasi gerginlik malzemesi yapılabilmektedir. Bunda şüphesiz bu siyasi düşüncenin başını çekenlerin büyük veballeri vardır.

Eğer kişi kendisi bağımsız bir karaktere sahip olaraktan bir düşünceye sahip ise, o halde kendisi ve düşüncesi üzerinden toplumda gerginlik oluşturulmasına imkan bırakmamalı, kendisini buna alet edenlere ve kendisi üzerinden siyasi rant elde etmek isteyenlere prim ve yüz vermemelidir. Bize göre bu en önemli meseledir. Zira her insan kendi şahsından bizzat kendisi sorumludur. Kimse kimsenin günahını üstlenmeyecektir.

Sorudaki ifadelerden anlaşıldığına göre; en mühim olan meselede fikir ve amel birliği içinde bulunmaktasınızdır. Zira kendisi dindardır, namazlarını kılmaktadır. O zaman dini hususlarda takındığınız tavırlarınız ortaktır.

Diğer bir önemli mesele olan siyasi hususlarda ise, tam zıddı olmasa da bazı yerlerde fikir ayrılığınız bulunmaktadır. İşte buradaki en temel kıstas siyasi görüşlerin birbirinin zıddı olup olmadığıdır. Eğer böyle değilse, burada da büyük sorun oluşturacak tehlike görmemekteyiz. Zira teferruat sayılabilecek olan bazı meselelerde birbirinizi tolere etmeniz gayet mümkün olacaktır. Önemli olan temel meselelerde anlaşabilmektir.

Ama şu hususa yukarıdaki gibi tekrar dikkat çekmek isteriz ki; kendisi bağımsız bir karaktere sahip olarak bir düşünceye sahip olmalı, kendisi ve düşüncesi üzerinden toplumda gerginlik oluşturulmasına imkan bırakmamalı, kendisini buna alet edenlere ve kendisi üzerinden siyasi rant elde etmek isteyenlere prim ve yüz vermemelidir. Bu en önemli meseledir. Böyle olursa aranızdaki en kutsal bağ olan evlilik birliğine halel gelmez. Zira siyasi birliktelik evlilikten çok sonra gelir. İnsanın ailesi insanın sahip olabileceği en kıymetli şeydir. Hayatımızdaki aidiyetlerimizi doğru sıraya koymak gerekir. Bu cevabımızı ilgili kişiyle gerektiğinde paylaşınız.

Şayet evleneceğiniz kişi siyasi meseleleri fazla abartıyor ve sizi baskı altına almaya, fikrini zorla tartışarak kabul ettirmeye çalışıyorsa, bu, evlilik hayatını olumsuz etkileyecektir. Kararınızı buna göre vermelisiniz.