Devletin yasakladığı bir mevsimde avlanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Avcılıkta dikkat edilmesi gerekli hususların başında elbette merhamet ve ihtiyaç gelmektedir. İhtiyacı için avlanan bir Müslüman merhameti elden bırakmamalı, hayvanların üreme ve yavrulama zamanlarında avlanmamalıdır. Av hayvanlarının nesillerini kurutacak, tabiatın dengesini bozacak bir avcılık, mümini vebâle sokar.

Devletin, Allah’ın emir ve yasaklarına aykırı olmayan emirlerine uymak, içtimaî maslahatlar için de gereklidir. Devletin avlanmaya yasak koyduğu zamanları, söz konusu av veya balıkların üremesini göz önünde bulundurarak yapmaktadır. Buna herkesin uyması gerekir. Bu yasaklama, aynı zamanda dünyanın her yerinde olan evrensel bir kuraldır.

Bu kuralı delmek, bir kusur olmakla beraber, avlanan kuş veya balığın haram olduğunu söylemenin doğru olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü avlanmanın suç olması “li gayrihi” başka sebepten dolayı söz konusudur.

Ancak, eğer başkasının hukukuna tecavüz etmek gibi bir şey de söz konusu ise, haram olma ihtimali kuvvetlidir.