İçki içenin masasına oturmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazen içkili bir masaya rastgelebiliyoruz. Veya düğün yemeğinde içkili ortam olabiliyor.

Düğün yemeği için vaki olan davete icabet eden kimse, içki içmek gibi günah işlendiğini görürse, şayet oturduğu sofrada içilirse veya alim ve salih kimse olduğundan dolayı Müslüman halk için örnek olursa orada kalması günahtır. İçki sofrasında olmazsa ve Müslümanlar için örnek sayılmıyorsa orada kalmasında bir sakınca yoktur. (al-Fetâvâ al-Hindiye. 5/343)