"…sefil maymunlar olun…" (Bakara, 2/65) ayetini açıklar mısınız?

Soru Detayı

"İçinizden cumartesi günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz, işte bundan dolayı onlara 'Sefil maymunlar olun' dedik." (Bakara, 2/65)
- Bu ayeti açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakara suresinin 65. ve 66. âyetlerinde beyan edilen "maymunlaşma" hadisesi hakkında ayetlerin mealleri şöyledir:

"And olsun ki, içinizden cumartesi yasağına uymayanları bilirsiniz. Biz onlara, 'Aşağılık maymunlar olun!..' dedik. Bunu o zamankilere ve daha sonra geleceklere ibret alınacak bir ceza ve takva sahipleri için bir öğüt olsun diye yaptık."

İbn-i Kesir'in, Fahri Râzi ve Ebussuud'un izahlarına göre bu hadise İsrailoğullarının Allah'a isyanlarından dolayı maruz kaldıkları azabın bir çeşididir...