İçinizden cumartesi günü haddi aşanları elbette bilirsiniz…ayetini açıklar mısınız?

Soru Detayı

- İçinizden cumartesi günü haddi aşanları elbette bilirsiniz. Biz böyle yapanlara "Aşağılık maymun olun!" dedik, ayetini açıklar mısınız?
- Bakara süresi 65. ayette ''içinizden cumartesi istirahat günü yasağını çiğneyenleri elbette bilirsiniz.Biz onlara:''Sefil maymunlar''dedik'' deniliyor.Ama ben bunu anlayamdım.Yani ne denmek isteniyor, mesaj ne?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı müfessirlere göre bu hâdise İsrailoğullarının Allah'a isyanlarından dolayı maruz kaldıkları azabın bir çeşididir. Cenab-ı Hak, Yahudilere cumartesi gününü mukaddes kılmıştı. O gün dünyevî işlerini bırakıp, ibadet ve tâatle meşgul olmalarını emretmişti...

Bu insanların maymun suretine dönmelerinin yalnız manen olduğunu söyleyen müfessirler de vardır...