İçinde domuz katkısı olan mama necis mi?

Soru Detayı

- Evde kedi besliyorum da, internette okuduğuma göre mamalarında domuz katkısı olduğu yazıyor.
- Bu durumda kedi mamasındaki domuz yağı elbisemize bulaşabiliyor, bu elbiseyle namaz kılabiliyoruz, namazın kabulüne engel olur mu?
- Eğer namaza engel ise ne yapmam gerekir? Nereye ne kadar dokunduğunu çoğu zaman fark edemiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mamadaki domuz katkısı değişime uğramamış ise, elbisenize avuç içi kadar bulaştığında onunla namaz kılamazsınız.

Kur'an'da, hadis ve fıkıh kitaplarında "hınzır" olarak geçen domuz, "necisü'l-ayn"dir. Yani her yeri, her tarafı ve her şeyi necistir. Ondan hiçbir şekilde istifade edilemez. Temiz bir yere temas etse, bir kuyuya düşse, ağzının suyu aksa, orayı tamamen pislettiği gibi, eti yenilen diğer hayvanlar gibi kesilmekle de temiz olmaz; eti yenmez, parçaları kullanılmaz, derisinden ve hiçbir şeyinden istifade edilemez.