İbadetlerimizin kabul olduğunun alametleri nelerdir?

Soru Detayı
Ben ibadetlerimi düzenli olarak yapıyorum, ancak Yüce Rabbimiz tarafından kabul edildiğinin alametleri nelerdir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda kesin bir hüküm yoktur. Fakat bunun alametleri vardır. Bunlar; kulun kendi nefsini günahlardan uzak görmesi, kalbinde sevincin azaldığını ve her baktığı yerde Yüce Mevlanın kudretini hissetmesi, hayır ehline yaklaşıp fasıklardan uzaklaşması, dünya malının azını çok, ahirete yönelik amelin ise çoğunu az görmesi, kalbini devamlı olarak Allah Teala'nın farz kıldığı şeylerle meşgul etmesi, diline hakim olması, aralıksız bir düşünce hali yaşaması ve daima yaptıklarından pişman olmasıdır.

Elinden geldiği kadar ibadetini yapan bir insanın, ibadetinin kabul olup olmadığını çok fazla düşünmemesi, sadece kendi vazifesine bakması gerekir.