Hz. Zeyd, Kur'an'da ismi geçen tek sahabi midir? Kur'an-ı Kerim'de isminin geçmesinin nedeni nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an'da bazı sahabilere işaret vardır, ancak ismi geçen sahabi Hz. Zeyd'dir:

"... Zeyd, o kadından alakasını kesince, biz onu sana zevce (eş) yaptık ki, mü'minlere evlatlıklarının kendilerinden alakalarını kestikleri (boşadıkları) zevcelerini almakta bir müşkülat olmasın. Allah'ın emri yerine gelecektir."(Ahzab, 33/37)

ayetinde hem Hz. Zeyd'in ismi geçmekte hem de bunun hikmeti açıklanmaktadır.

Hz. Zeyd, Peygamberimiz (asm)'in azadlı kölesidir ve İslamı kabul eden ilk sahabilerdendir. Peygamberimiz onu evlatlığı olduğunu ilan etmişti ve toplumda herkes onu Peygamberimiz'in oğlu olarak görmekteydi. Ancak daha sonra gelen bu ayet ile bu yasaklanmış ve bundan sonra Zeyd kendi babasının ismiyle çağrılmıştır.

Böyle önemli bir konuda, olayın yanlış anlaşılmaması ve Hz. Zeyd'in boşadığı Hz. Zeyneb'in Peygamber Efendimiz (asm) ile evlenmesinin bir sakıncasının bulunmadığının belirtilmesi için, ismin açıkça belli olması gerekliydi. Yoksa farklı yorumlara neden olabilirdi. İşte, Hz. Zeyd'in boşadığı kadınla Peygamber Efendimizin evlenmesinin helal olduğunun net olarak belli olması için, ilgili ayette Hz. Zeydi'in ismi de açıkça geçmiştir.