Hz. Yusuf’u günah işlemekten Allah koruduysa, bize nasıl örnek olacak?

Soru Detayı

- Hz. Yusuf zinaya az kalsın meyledecekti, Allah günahtan korudu. Bu peygamberlerin hür iradeleriyle günahtan uzaklaşmaları anlamına gelmez. O zaman insanlara nasıl örnek olurlar?

- Peygamberleri günahtan Allah koruduysa, bir nevi melektirler, insanlığa nasıl örnek olacaklar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın koruması olmazsa, hiç kimse nefis ve şeytanın telkinlerine kapılmaktan kurtulamaz. Ancak, Allah’ın koruması yanında, imtihanın gereği olarak insanlara verilen özgür iradenin yansıması da vardır. Hz. Yusuf’un -iradesine bağlı olarak tahakkuk eden- sabır dolu hayatı, iffet dolu hayatı, samimiyet dolu hayatı, ihlas dolu hayatı, takva dolu hayatı, bu ilahi korumanın ön mukaddimesi olduğu gibi, bizim için de canlı bir örnektir.

- Belli bir eğitim ve tahsil hayatı olmayan kimse vali, müdür olamayacağı gibi, inşaat sanatında mahir olmayan kimse mimar olamayacağı gibi, belli bir tahsil hayatı olmayan cami imamı olmayacağı gibi, belli bir seviyede takvayı esas almayan kimse de -genel bir  prensip olarak- korumaya alınmayacaktır. İlk adım kuldan, ikinci adım Mevla’dan...

Nitekim bir hadis-i kudside, Peygamberimiz (asm) Rabb'inden şunları aktarmıştır:

“Kul bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. O bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak giderim.” (Buhari, Enbiya, 50; İ’tisam, 14; Müslim, İlim, 6)