Hz. Meryem'in annesi neden erkek çocuk istiyor?

Soru Detayı

- Hz. Meryem'in annesi neden erkek cocuk istiyor kız cocuk istemiyor?
- Erkekler kızlar gibi olmasa da ikisi eşit değiller mi?
- İkisinin eşit ama değişik kabiliyetleri yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Derken onu doğurunca da: 'Ya Rabbî' dedi, 'ben bir kız doğurdum. -Oysa Allah onun ne doğurduğunu daha iyi bilmektedir; o (onun dilediği) erkek (Allah'ın lütfettiği ve yüce bir mertebeyle onurlandırılacak olan) bu kız gibi değildir- Ben onun adını Meryem koydum. Onu da onun neslinden gelecekleri de o melun şeytanın şerrinden korumanı niyaz ediyorum.” (Âl-i İmran, 3/36)

Han­ne, Rabbine karşı mazeretini belirterek şöyle devam etti, "Erkek, hizmet etmeye daha elverişlidir. Zira kız, doğum ve hayız gibi durumlar­dan ötürü, Beytü'l-Makdise yani Kudüs'teki mabede bazen giremez. Ayrıca erkek daha güçlü ve daha kararlıdır." (Taberi, İlgili ayetin tefsiri)