Hz. Havva insan değil mi?

Soru Detayı

- Kur'an’da insan çamurdan yaratıldı deniliyor. Ama Hz. Havva çamurdan yaratılmamıştır. Bu durumda Hz. Havva insan değil mi?
- Kuran’da böyle demesine rağmen Hz. Havva neden çamurdan yaratılmamıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir ayette "Allah her türlü yaratmayı bilir." (bk. Yasin, 36/79) buyruluyor.

Hz. Âdem topraktan, Hz. Havva ondan, Hz. İsa baba olmadan, diğer insanlar da nutfeden yaratılmıştır. Ama hepsi insandır. Önemli olan sonuçtur.

Farklı şeylerden yaratılsak da hepimiz insanız.