Hz. Hatice annemizin akrabalarından olan Hristiyan âliminin adı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Varaka b. Nevfel'dir. Varaka b. Nevfel bir Hristiyan âlimiydi ve Hz. Hatice’nin de akrabasıydı. Allah Resûlü’ne ilk vahiy gelmeye başladığında, Hatice Validemiz (ra) durumun ne olduğunu öğrenmek için ona gelmiş ve Varaka’dan şu cevabı almıştı:

“Ya Hatice! O doğru sözlü bir insandır. Gördüğü, nübüvvetin ilk başlangıcında görülmesi gerekenlerdir. O’na gelen Namûs-u Ekber’dir. Hz. Musa’ya ve Hz. İsa’ya da (as) o gelmiştir. Yakın zamanda O, peygamber olacaktır. Eğer o günlere yetişebilirsem, ben de O’na îman eder ve mutlaka müzahir olurum.”