Hz. Cebrail'in akıbetinden korktuğu ile ilgili hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 21/107) ayeti nazil olduktan sonra Hz. Peygamber (asm) Cebrail'e, bu rahmetten senin de bir nasibin oldu mu, diye sorar? O da: "Evet oldu. Sonumun nasıl olacağı konusunda endişem vardı. Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de beni 'Bir elçi ki pek kuvvetli, Arş sahibi katında itibarlıdır. Orada sözü dinlenir, ona güvenilir.' (Tekvir, 81/20-21) diye övünce hiçbir korkum kalmadı." dedi. (Kadı İyaz, eş-Şifa, 34-35)

Suyuti bu rivayetin kaynağının olmadığını belirtir. (Suyuti, Tehziru'l Havas min Ekazibi'l Kısas, 1/4)