"Şahsınıza yapılan kötülüğü affedin, milletinize yapılanı affetmeyin." sözünü nasıl anlamlı?

Soru Detayı

- Hz Ali (r.a): "Şahsınıza yapılan kötülüğü affedin, milletinize yapılanı affetmeyin."
- Şahsımıza yapılanlar ne ölçüde olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın kendi şahsına karşı yapılan haksızlığın boyutu ne olursa olsun, affetmek güzel bir davranıştır ve büyük sevabı vardır. Hz. Ali (ra), millet kelimesiyle hem Müslümanları, hem de İslam dinini kastetmiş olabilir. Buna göre, dince kutsal sayılan şeylere saldıranları hoş görmek, aynı zamanda dini hafife almak gibi bir sakıncayı beraberinde getirir.

- Kişinin ırzına, namusuna karşı yapılan saldırıların İslam’daki cezası belli olduğundan, bunun hükmünü âdil yargıçların adaletine bırakmak gerekir. Bu konuda da niyet çok önemlidir. Korkaklığından sesini çıkarmamak ile Allah rızasını gözetmek için sesini çıkarmamak arasında dağlar kadar fark vardır.

Hissiyatımızı, dinî hükümlerin önüne çıkartmazsak, dinî olan ve olmayan kötülüklerin ayırmakta zorluk çekmeyeceğimizi düşünüyoruz.