Hz. Ali ilk üç halife döneminde savaşlara katılmamış mıdır; nedeni nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali (ra) ilk üç halife döneminde ne bir idari görevde bulunmuş, ne de yapı­lan savaşlara katılmıştır. Sadece Halife Ömer'in Filistin ve Suriye seyahati sırasında Medine'de askerî vali olarak kal­mış. Medine'de ikamet edip dinî ilimler­le uğraşmayı diğer görevlere tercih et­miştir. Kur'an ve hadis konusundaki de­rin ilminden dolayı hem Hz. Ebû Bekir (ra)'in hem de Ömer (ra)'in özellikle fıkhî mesele­lerde fikrine müracaat ettikleri bir sahâbî olmuştur. (DİA, Ali Md.)

İlk üç halife döneminde, Aşere-i Mubeşşere'den (cennetle müjdelenen on kişi) olanlar ve halifenin şura heyeti içinde yer alanlar, genelde savaşlara gitmemişlerdir. Çünkü onların Medine'deki görevleri daha önemlidir. Bu yüzden aşere-i mübeşşere ve şûra heyeti içinde yer alan Hz. Ali (r.a.) de ilk üç halife döneminde savaşlarda görülmez.