Helallik isterken ettiğimiz gıybeti veya yaptığımız haksızlığı söylememiz gerekir mi? Genel ifadelerle helallik istemek yeterli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Helallik isterken eğer söyleyeceğimiz sözler o kişi ile aramızdaki beşeri münasebetlere zarar verecekse, işin detayını anlatmadan helallik dileyebiliriz.

2. Şayet anlatmamız beşeri münasebetlerimize zarar vermeyecekse, anlatmak daha doğrudur. Burada zamana ve duruma göre hareket etmek gerekir.

3. Kişinin maddi zararı varsa bunu söylemek gerekir. Maddi zararını tazmin edip helallik dilenmelidir.