Hayvanda ilahi yönlendirme varsa, eşcinsellik nasıl açıklanabilir?

Soru Detayı

- Hayvanlarda Sevk-i ilahi, yani Allah’ın hayvanları belli bir yöne sevk etmesi diye bir şey okudum. Geçenlerde bir otlak da bir ineğin başka bir ineğin arkadan üzerine çıkıp çiftleşme hareketi yaptığını gördüm. İkisi de dişi hayvandı.
- Bir dişi hayvanın başka bir dişi hayvanın üzerine çıkıp çiftleşme hareketi yapması Sevk-i ilahi ile nasıl açıklanabilir? Bunun hikmeti nedir?
- Ben hamdolsun iman ediyorum. Fakat anlamadığım için öğrenmek istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sorunun iki şıkkı var.

Birisi Sevk-i ilahi. Yani Allah’ın sevk etmesi.

Bu şekilde Allah’ın sevki bütün varlıklarda vardır. İnsanda da vardır. Allah bunu ya doğrudan ilham eder ya da müekkel melekleri ile ilham eder.

İnsanı koruyan Hafaza melekleri ve amellerini yazan Kiramen Kâtibin melekleri vardır. Bunlar hem insanın iyi ve kötü hallerini kaydeder hem de o insanı Allah’ın izni ile korumakla görevlidirler.

Bu koruma görevi melekler tarafından ilham şeklinde tezahür eder. Mesela, arkanızda sizin için tehlikeli bir şey vardır. Siz ihtiyarınız haricinde birden arkaya bakarsınız, hakikaten bir tehlikenin üzerinize gelmekte olduğunu görürsünüz.

Soruda geçen dişi hayvanların ilhama mazhar olmalarına gelince:

Bilindiği gibi inek, koyun ve keçi gibi hayvanlar her zaman çiftleşmez. Onların belirli dönemleri vardır. Bazıları yılda bir, bazıları birkaç yılda bir çiftleşebilir. Mesela, ineğinden buzağı almak isteyen bir kimse onun çiftleşme zamanını tespit için dikkatle ineğin davranışlarını kontrol eder. İnek bunu ya sesiyle veya sizin bahsettiğiniz davranışlarıyla ortaya koyar.

Benzeri davranışlar bütün hayvanlar âleminde farklı şekillerde görülür. Kuşlarda ve hatta kuşların çeşidine göre farklı şekillerde kur davranışları tezahür eder.

İşte bütün bu davranışları da onlara Allah’ın izni ile melekler vasıtasıyla iletilir.