Hayızlı kadının oruç tutmaması ile ilgili hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayızlı kadının oruç tutması haramdır. Âdet gören veya lohusa olan kadın oruç tutmaz. Delil aşağıdaki Hz. Âişe (r.anha) hadisidir. Ancak oruç borcu, onların üzerinden düşmez. Kaza etmeleri gerekir.

"Biz Rasûlullah (s.a.s) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk." (Buhârî, Hayz, 20; Ebu Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64)