Bir kadının âdet / hayız halinde kılamadığı namazları, sonradan kılması mekruh olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Âdetli veya lohusa kadının namaz kılması câiz değildir. Hz. Peygamber (asm), Fâtıma binti Ebî Hubeyş'e,

"Hayız gördüğün zaman namazı bırak ve hayız hâlin sona erince, kanı temizleyerek guslet ve namaz kıl."

buyurmuştur. Buhâri'deki rivâyet şöyledir:

"Âdetin devam ettiği sürece namazı bırak, sonra boy abdesti al ve namaz kıl." (Buhâri, Hayz, 19, 24, Vüdû, 63; Müslim, Hayz, 62; Ebû Davûd Tâhâret, 109).

Âdetli kadın, kılamadığı namazı kaza etmez, orucu ise kaza etmesi gerekir. Hz. Âişe şöyle demiştir:

"Biz Rasûlullah (asm) devrinde âdet görüyorduk. Namazı kaza etmekle emrolunmadığımız halde, tutamadığımız orucu kaza etmekle emrolunuyorduk." (Buhârî, Hayz, 20; Ebfı Dâvud Tahâre,104; Tirmizî, Savm, 67; Nesaî, Hayz,17; Siyâm, 64).

Âdet halinde kılınmayan namazların sonradan kaza edilmesi şüphesiz ki mekruhtur.

(Rauf PEHLİVAN, Büyük Kadın İlmihali)