Haram para ile kazanılmış bir ekmeği yerken besmele çekilebilir mi?

Soru Detayı

- Besmele ile haram işe başlamanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zatı itibari ile haram olan bir şeyi yerken veya yaparken besmele çekmek haramdır. Ancak zatı itibari ile haram olmayan bir şeyi yerken besmele çekilebilir. Bu bakımdan domuz eti ve içki gibi şeyleri yiyip içerken ve hırsızlık yaparken, kumar oynarken besmele çekilmez.

Haram yoldan elde edilmiş bir ekmeği veya yiyeceği yerken (zatı itibariyle haram olmadığından) besmele çekilebilir.