Sakal keserken besmele çekmek haram mıdır? Arkadaşın biri "Sakal tıraşı olurken besmele ile başlamak küfürdür." dedi.

Tarih: 24.03.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sakal, Resûl-i Ekrem Efendimizin (asv) ehemmiyetli sünnetlerinden biridir. Hiçbir âlim farz olduğunu ileri sürmediği için, terkinde de farzın terki gibi bir hüküm verilmemiştir.

Sakal sünnetinde Şafiî ile Hanefî arasında farklı görüş vardır. Şafiî ye göre sakal sünnettir; kesimi ise sadece tenzihen mekruhtur.

Hanefi de ve diğer iki mezhepte ise hüküm farklıdır. Sakalı bıraktıktan sonra kesmek, tahrimen mekruhtur. (Ahmed Şahin)

Tıraş olurken besmele çekmek küfür mü değil mi meselesine gelince:

Hanefi uleması bu hususta şöyle derler: Zina ve içki gibi kesin olarak haram olan şeyleri işlerken besmele çekmek, alay mânâsını taşıdığı için küfürdür. Fakat sakal tıraşı gibi ihtilaflı şeyleri işlerken besmele çekmek, doğru olmasa da küfür değildir.

Mecmeul Enhur 1/701de şöyle denmektedir: Zina ederken veya ittifakla haram olan bir şeyi yaparken besmele çekmek küfürdür. (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 278)

Sakal kesmeye besmele ile başlamak haram değildir. Ancak alimlerin bu konudaki ihtilaflı görüşlerinden dolayı besmele çekmek uygun olmaz.

Esasen sakalı kesmenin sakıncalı görülen kısmı sünnete uygun olarak bırakılmış olan sakal hakkındadır.

İlave bilgi için tıklayınız:

Sakal tıraşı olmak veya sakal bırakmanın hükmü nedir? Delilleri ile beraber sakal ve bıyık hakkındaki hükümler nelerdir? Sakalın sünnete uygun şekli nasıl olmalıdır?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun